Skip to content
REZERVUJTE TERAZ A GARANTUJEME VÁM TIE NAJLEPŠIE CENY !

Šamorín

Šamorín (po maďarsky  Somorja, po nemecky Sommerein je malebné mestečko na južnom Slovensku ležiace v neďalekom blízkosti termálnych kúpeľov Thermal Park Dunajská Streda a 4 hviezdičkového ubytovanie Apartmány Termál, ktoré ponúka výhodné wellness pobyty

Dejiny

Šamorín vznikol na brehu ramena Dunaja. Prvá zmienka je z roku 1238. V 14. storočí sa Šamorín stal centrom obchodu Žitného ostrova a v roku 1405 od Žigmunda Luxemburského toto mesto získalo výsady kráľovského mesta. V 17. storočí bol Šamorín obývaný prevažne Nemcami  protestantského vierovyznania. Na konci 19. storočia nastal v meste rozmach vzdelania a kultúry. 

 

Šamorín dnes

Po vybudovaní vodného diela Gabčíkovo sa vybudoval prívodný kanál, ktorý ponúka množstvo vodných športov v okolí mesta. Po hrádzi Dunaja vedie aj medzinárodná Dunajská cyklistická cesta.

 

Symboly mesta

Symbolmi mesta Šamorín sú erb mesta, vlajka mesta a pečať mesta.

Erb mesta tvorí strieborný ranogotický štít s Pannou Máriou so zlatou korunou na hlave, oblečenou do dlhého bohato nazberaného modrého plášťa, na dolnom okraji plášťa a okolo hlavy vidieť zlatú podšívku a do bohato nazberaných šiat sedí na zlatej lavici a je otočená trochu doľava. Pravou rukou drží zlaté žezlo. Na ľavej strane v jej náručí sedí dieťa Ježiš, má strieborné telo so zlatou svätožiarou okolo hlavy, v ľavej ruke držiac zlaté jablko s krížikom. Pravá ruka Ježiška je položená na pravú ruku Panny Márie. Horné ukončenia žezla a koruny je poznačené ranogotickým štýlom.

šamorín blízko kúpeľov

x-bionic sphere

x-bionic® sphere je multifunkčný rezort pre šport a relax. Na svoje si tu prídu profesionálni aj amatérski športovci a tímy, aktívni ľudia i rodiny s deťmi. Spája sa tu záľuba v zdravom životnom štýle, olympijské vybavenie na svetovej úrovni a široké možnosti relaxu s rodinou, priateľmi či kolegami.

 

Čo v Šamoríne navštíviť

Pamiatky

Reformovaný kostol – chrám predstavuje jednu z najvýznamnejších sakrálnych stavieb na Žitnom ostrove. V stredovekom interiéri sa nachádza komplikovaná neskorogotická klenba. Dochovali sa tu stredoveké architektonické prvky ako kamenná kazateľnica v presbytériu, románske sedílie so stredným stĺpikom, pastofórium s polpostavou Krista.

Rímskokatolícky kostol sv. Margity Antiochijskej v časti Šámot – románska stavba z doby okolo roku 1260. Od roku 1950 slúžil kostol nevhodne ako sklad obilia. Pamiatkovou obnovou prešiel v rokoch 1983-1984. V posledných rokoch prebieha jeho opätovná obnova.

Nachádza sa tu pastofórium, pôvodná krstiteľnica a na stenách sú viditeľné konsekračné kríže. 

 

Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie s kláštorom paulánov – neskorobaroková stavba z rokov 1721-1736. Nachádza sa tu barokový hlavný oltár, kazateľnica a maľba od F. Sogrista z roku 1778, ktorá zachytáva výjavy zo života sv. Františka z Pauly. Organ je hodnotné dielo Ludviga Moosera.

Židovská synagóga – dvojpodlažná stavba v eklektickom štýle s orientálnymi prvkami z roku 1912. 


Kaplnka sv. Anny – neogotická stavba z roku 1873. 

 

Ubytovanie v okolí Šamorínu

20 minút autom od Šamorínu sa nachádza luxusné ubytovanie v 4. hviezdičkovom hotely Apartmány Termál v tesnej blízkosti Thermal Parku Dunajská Streda.