Skip to content
REZERVUJTE TERAZ A GARANTUJEME VÁM TIE NAJLEPŠIE CENY !

Prírodné kúpaliská a vodné nádrže Slovensko

Slovensko oplýva obrovským prírodným bohatstvom. Máme na dosah nádhernú prírodu, majestátne hory i množstvo vodných plôch, ktoré môžeme využiť na šport i relax. Naša krajina má rozhodne čo ponúknuť, ale veľkým problémom býva, že jej bohatstvo nedokážeme naplno oceniť. Okrem vybudovaných aquaparkov máme k dispozícii i množstvo prírodných kúpalísk a vodných nádrží Slovensko. My sme si pripravili zoznam tých najzaujímavejších vodných nádrží Slovensko, ktoré by ste na svojich potulkách našou krajinou nemali vynechať. Prekvapia vás rozlohou i možnosťami, ako tráviť svoj voľný čas. Pri plánovaní svojej letnej dovolenky ich máte na dosah a bola by obrovská škoda neobjaviť potenciál vodných nádrží Slovensko. 

Rady a tipy pri návšteve prírodných kúpalísk a vodných nádrží Slovensko 

Ešte skôr, ako sa pustíme do nášho zoznamu, máme pre vás niekoľko praktických rád a tipov. V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že prírodné kúpalisko a vodná nádrž neposkytujú rovnaké prostredie ako umelo vybudované parky s termálnou vodou. Príroda má vždy hlavné slovo, a to by ste nikdy nemali brať na ľahkú váhu. 

V prípade, že voda pôsobí už na prvý pohľad odpudivo (zvláštna farba, výrazný zápach alebo neznáme častice rozptýlené vo vode) nevstupujte do nej. Vždy si overte, či je na danom mieste povolené kúpanie a zákaz rešpektujte. Nie je dobré kúpať sa ani vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo – okrem toho, že vtáky rušíte pri zahniezdení, vo vode sa môžu nachádzať splodiny ich metabolizmu, ktoré môžu podráždiť pokožku alebo oči. Odstrašujúco by pre vás mala pôsobiť i zelená voda, v ktorej došlo k premnoženiu vodných rias. Rovnako môže dôjsť k podráždeniu vašich očí i pokožky. Nevstupujte do tečúcej ani stojatej vody, ktorá sa nachádza mimo vyznačenú oblasť umožňujúcu kúpanie. Pri prírodných kúpaliskách a vodných nádržiach je hlavným pravidlom vždy počúvať aktuálne doporučenia, ktorých cieľom je chrániť vaše zdravie. 

Zoznam prírodných kúpalísk a vodných nádrží Slovensko, ktoré rozhodne stoja za návštevu 

Zemplínska šírava 

Medzi vodnými nádržami Slovensko nepochybne vyniká východoslovenské more, ktoré sa nachádza len niekoľko kilometrov od Michaloviec. Zemplínska šírava je 12. najväčšia vodná plocha v Európe a návštevníkom ponúka možnosti rybolovu, vodných športov i kúpania. Výhodou je, že sa nachádza v naozaj krásnej prírode, takže vaše prázdniny nemusia byť limitované len kúpaním. Vyraziť môžete na cyklistiku alebo turistiku. V okolí vodnej nádrže sa nachádzajú i ubytovacie zariadenia a široké možnosti stravovania. 

Liptovská Mara 

Jej čaro už objavilo množstvo slovenských i zahraničných turistov. Ak ste vždy túžili vyskúšať surf alebo vodné bicykle, na Liptovskej Mare máte tú pravú príležitosť. Dokonca tu môžete objaviť windsurfing a naučiť sa ho od úplných základov alebo posunúť svoje znalosti na novú úroveň. Liptovskej Mare patrí v našom rebríčku vodných nádrží Slovensko i jedno prvenstvo – je našou najnavštevovanejšou vodnou nádržou. Ak túžite objavovať, môžete skúsiť vyhliadkovú platbu loďou. Na Liptovskej Mare zažijete množstvo dobrodružstiev. 

Oravská priehrada 

Krásna oravská príroda je každý rok cieľovou destináciou mnohých turistov. Oravská priehrada rovnako stojí za objavenie a ocení ju každý milovník aktívneho oddychu. Nuda je na tomto mieste neznámym termínom, zvlášť keď môžete vyskúšať vodné bicykle, jachting, surfing a ďalšie atrakcie. Po dobrodružstvách na vode sa môžete vydať objavovať i krásnu prírodu – nezabudnite ochutnať miestne syrové špeciality, ktoré patria medzi delikatesy. 

Kuchajda 

V tomto bode zabrúsime medzi prírodné kúpaliská. Kuchajda sa nachádza neďaleko Bratislavy a rovnako umožňuje návštevníkom oddych i dobrodružstvá. Z vodných športov môžete vyskúšať predovšetkým vodné bicykle, ale Kuchajda má perfektne vytvorené podmienky na skupinové športy. Zapojiť sa môžete do plážového volejbalu i futbalových zápasov. Leto, ktoré tu strávite, sa bude niesť na vlnách aktívneho oddychu. 

Veľká Domaša 

V Prešovskom kraji objavíte skutočný skvost medzi vodnými nádržami Slovensko. Veľká Domaša sa nachádza v prostredí, ktoré vyráža dych. Je ideálnym miestom na odpočinok i aktívne trávenie voľného času. Počas svojej dovolenky si môžete naplno vychutnať člnkovanie i kúpanie. Ak patríte medzi dovolenkárov, ktorí si dokážu vychutnať oddych pod holým nebom, rozhodne odporúčame staviť na stanovanie, ktoré vám umožní vychutnať si oddych priamo v prírode. 

Na Veľkej Domaši môžete mať skutočne pocit ako z dovolenky pri mori. Na jej brehoch sa rozprestiera 5 rekreačných stredísk a každý návštevník môže využívať pieskové pláže a športové ihriská. V prípade, že ste vyrazili predovšetkým za športom, nemusíte so sebou brať všetky športové potreby – v požičovniach máte možnosť vybrať si všetko, čo potrebujete. 

Tajchy v Banskej Štiavnici 

Tajchy sú skutočným skvostom, ktorý nezapadá všetkými svojimi parametrami medzi prírodné kúpaliská a vodné nádrže Slovensko, ale napriek tomu sme sa rozhodli zmieniť ho v našom zozname. Najnavštevovanejší je rozhodne tajch Počúvadlo, ktorý sa nachádza v Banskej Štiavnici. Tajchy vznikali pri ťažbe železnej rudy a ešte dnes sú roztrúsené v Štiavnických vrchoch. Predpokladá sa, že prvé tajchy vznikali už okolo roku 1500. Dnes dotvárajú krajinu a sú skvelými miestami na oddych i rekreáciu. Počúvadlo je dejiskom rôznych kultúrnych akcií a festivalov. Počas letných mesiacov si milovníci kúpania užijú krásnu prírodu i vítané osvieženie. 

Vodná nádrž Teplý vrch 

Teplý vrch sa nachádza v Banskobystrickom kraji a leží na hornom toku rieky Blh. Počas letných mesiacov je voda v nádrži príjemne teplá a návštevníci si môžu vychutnať kúpanie i opaľovanie na piesočnatej pláži. Medzi ostatnými vodnými nádržami Slovensko je povedomie o Teplom vrchu slabé, a preto si rozhodne zaslúži objavenie. Napokon – v našom zozname mu patrí i jedno prvenstvo. Vodná nádrž Teplý vrch má spomedzi ostatných vodných nádrží Slovensko najteplejšiu vodu. 

Ak plánujete zaradiť do svojej letnej dovolenky kúpanie, odporúčame vám navštíviť východnú časť tejto vodnej nádrže. Severovýchodná časť je známym hniezdiskom vodných vtákov a je ideálnym miestom na rybačku. Teplý vrch sa nachádza v krásnom prostredí, a preto neváhajte vyraziť i na prechádzky a spoznať okolie. 

Kaďa Liptovský Ján 

V prípade, že túžite po prírodnom kúpalisku, v ktorom voda vyniká liečivými vlastnosťami, ste na správnom mieste. Kaďa Liptovský Ján je vhodná predovšetkým počas teplých letných mesiacov. Voda má teplotu 20°C a nachádza sa v nej množstvo rozpustených plynov, ktoré majú liečivé vlastnosti. Odporúča sa, že na tomto mieste by ste nemali zotrvať viac ako 30 minút – voda tak dokáže prejaviť svoju liečivú silu naplno. Kaďa je umiestnená v naozaj krásnom prostredí a jej okolie je starostlivo upravené. 

Šútovské jazerá 

Šútovské jazerá sú známe predovšetkým pre svoju výraznú tyrkysovú farbu. Nachádzajú sa v Šútovskej doline v Malej Fatre. Ich poloha svedčí o tom, že i počas teplých letných mesiacov tu objavíte skôr chladnú vodu. Ale ak hľadáte osvieženie, bude táto vlastnosť pre vás ideálna. Za zmienku rozhodne stojí fakt, že na brehoch objavíte i známu nudistickú pláž. 

Palcmanská Maša 

Náš zoznam uzatvárame vodnou nádržou, ktorá je určená pre skutočných milovníkov chladnej vody. Palcmanská Maša sa nachádza v Slovenskom Raji a i počas teplých dní vás prekvapí jej studená voda, ktorá vás však nepochybne osvieži. Je vodnou nádržou s najchladnejšou vodou na 

Slovensku. Ak nepodľahnete kúpaniu, obdivovať môžete nádhernú prírodu zo sedla bicykla – v okolí sa totiž nachádza niekoľko cyklistických chodníkov. 

Vodné nádrže Slovensko vás prekvapia prírodným bohatstvom i rôznorodými možnosťami, ako tráviť svoj voľný čas. Dovolenku si rozhodne vychutnáte a okrem kúpania nezabudnite objaviť i okolie. Vodné nádrže Slovensko sa často nachádzajú ukryté v krásnej prírode a bola by obrovská škoda neobjaviť ju. Okrem oddychu a rekreácie bývajú zároveň dejiskom zaujímavých kultúrnych udalostí. Prírodné kúpaliská a vodné nádrže Slovensko sú tou pravou voľbou, ako si vychutnať aktívny oddych i relax – sú vhodným miestom na dovolenku pre celú rodinu. 

apartmany-termal-dunajska-streda-ubytovanie

Apartmány Termal

Apartmánové domy Termál ponúkajú ubytovanie v priamom susedstve THERMALPARKU Dunajská Streda. S THERMALPARKOM nás spája prepojovacia chodba, ktorá zaručí našim klientom pohodlný prístup do jeho priestorov v lete aj v zime.

Zdieľaj tento článok

jarny-wellness-pobyt-dunajska-streda

WELLNESS POBYT